Umowy na wyłączność nie są nowością. Funkcjonują od lat na rynku nieruchomości. Do dziś sprawiają, że Klienci niechętnie przystępują do współpracy , bo źle kojarzy się określenie “wyłączność”. Myślę, że błąd tkwi w komunikowaniu korzyści jakie możemy odnieść pracując w takim modelu.
Umowa na wyłączność to rodzaj umowy pośrednictwa, w której właściciel nieruchomości zobowiązuje się do współpracy tylko z jednym wybranym biurem nieruchomości. W okresie obowiązywania umowy, właściciel nie może zawierać podobnych umów z innymi pośrednikami ani samodzielnie poszukiwać kupców.
Umowy nie są lubiane, bo w większości niestety zawierają niedozwolone zapisy, które ograniczają możliwość sprzedaży właścicielom ich nieruchomości. Czy tak musi być?
W jaki sposób pozyskać klienta i przekonać Go, że umowa na wyłączność się opłaca obu stronom?
Przede wszystkim każda umowa pośrednictwa powinna być na piśmie pod rygorem nieważności. Takich umów nie zawieramy na tzw “gębę”. Umowa na wyłączność jest szyta na miarę – ustalam z Klientem swój zakres obowiązków – czyli czynności stwarzające zbycie nieruchomości przez Klienta – przez co należy rozumieć zarówno możliwość zawarcia umowy sprzedaży Nieruchomości jak i przedwstępnej umowy sprzedaży Nieruchomości, w tym przede wszystkim poszukiwanie nabywcy Nieruchomości. Prowizja również jest uzgadniania. Rynek nieruchomości wyznacza standardy prowizyjne, ale prowizja może być uzgodniona indywidualnie z każdym Klientem. Biorę pod uwagę ilość pracy, którą muszę wykonać dla Klienta i jego nieruchomości. Bywa, że trzeba lokal przygotować do sesji fotograficznej; załatwiać formalności w imieniu Klienta. Wszystkie te czynności są zapisane w umowie wyłącznej.
Dlaczego zawarcie umowy wyłącznej dla Pośrednika i Klienta jest istotne?
- Buduje relacje między Klientem a Pośrednikiem – wzajemne zrozumienie współpracy; granie do jednej bramki
- Oszczędza czas i pieniądze /czas – szybka sprzedaż; pieniądze – nieruchomość nie generuje kosztów administracyjnych tzw stałych w momencie jak np jest niezamieszkała.
- Pośrednik dba o interes Klienta – jest jedynym Koordynatorem, który ma kontakt z Klientem Kupującym i do Pośrednika trafiają wszystkie informacje zwrotne na temat sprzedawanej nieruchomości /nawet w przypadku kiedy inne biuro jest zaangażowane w proces sprzedaży/
- Oferta na wyłączność jest oryginalna, unikalna, niepowtarzalna zarówno w off market jak na portalach internetowych
- Sprzedaż jest szybka i skuteczna , bo oferta jest wycelowana w konkretnego Klienta
- Pozwala uzyskać maksymalna cenę sprzedaży
- Dobrze napisana oferta i odpowiednia koordynacja sprzedaży – również poprzez odsiewanie Klientów przypadkowych – daje mozliwość spokojnej współpracy
- Komfort dla Sprzedających — nie odbierają dziesiątek telefonów od zainteresowanych klientów, Pośredników, nie muszą odpowiadać na miliony pytań ( Klienci maja tendencję do oglądania zdjęć, a nie czytania treści oferty zawartej w ogłoszeniu). Często Sprzedający nie mają czasu na spotkania i codzienne przygotowania nieruchomości do prezentacji.
- Ważne! unikanie chaosu związanego ze współpracy z kilkoma biurami na umowach otwartych – różne ceny, opisy często nierzetelne
- Umowa na wyłączność nie wyklucza sprzedaży nieruchomości przez samego Właściciela; nigdy nie zamykam drogi i nie stosuje zapisów niedozwolonych w umowie, a jednak żaden mój Klient nie skorzystał z okazji samodzielnej sprzedaży. Największą wartością dodaną dla mnie jest budowanie długofalowych relacji z Klientami.
BEZPIECZEŃSTWO TRANSAKCJI TYLKO Z POŚREDNIKIEM