Profesjonalizm nigdy nie jest dziełem przypadku Pasja rodzi profesjonalizm Profesjonalizm daje jakość, a jakość to luksus.
- Jacek Walkiewicz
Podstawą do wykonania czynności pośrednictwa jest podpisanie umowy pośrednictwa, która stanowi podstawowy filar działalności każdego Pośrednika. Jest ona wymagana przez prawo obowiązujące w Polsce, a konkretnie przez Ustawę o Gospodarce Nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Umowa ta musi być zawarta w formie pisemnej lub elektronicznej pod rygorem nieważności, każda inna umowa np. w formie ustnej nie rodzi skutków prawnych. Taką umowę biuro zawiera indywidualnie ze wszystkimi klientami. Umowa pośrednictwa precyzuje zakres świadczonych przez Pośrednika usług ( art 180 UoGN ) i należne za nie wynagrodzenie w postaci prowizji.
AFnieruchomości to wyłączne biuro. Pracuję głównie na umowach na wyłączność .Co to oznacza dla Klienta? Klient ma luksus, bo nawiązując współpracę z AFnieruchomości posiada Pośrednika na wyłączność, osobistego koordynatora sprzedaży swojej nieruchomości, osobę, która od początku do końca zajmie się wszystkim podczas procesu sprzedaży.
W ciągu ostatnich kilku lat zostało znowelizowanych wiele aktów prawnych dotyczących pośrednictwa. Ciągłe zmiany ustaw miały na celu poprawę pozycji konsumenta przez zapewnienie mu dodatkowej wiedzy, równoważącej doświadczenie przedsiębiorcy. Ustawa o prawach konsumenta w teorii reguluje działalność każdego niemal przedsiębiorcy kontraktującego z konsumentem. 20 lipca 2017 roku w nowelizacji UoGN zostały cofnięte niektóre zmiany obowiązujące od początku 2014 roku dotyczące treści umowy pośrednictwa w szczególności teraz definiując zawód Pośrednika w obrocie nieruchomościami i Zarządcy Nieruchomości. Pośrednik w obrocie nieruchomościami to przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą z zakresu pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Ustawa również nakłada obowiązek posiadania przez Pośrednika obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej . Art 179 ustawy mówi również o tym, że pośrednictwo w obrocie nieruchomościami polega na odpłatnym wykonywaniu czynności zmierzających do zawarcia przez inne osoby umów – nabycia, zbycia praw do nieruchomości również spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, najmu, dzierżawy i innych, których przedmiotem są prawa do nieruchomości lub ich części. Ważnym elementem jest również to, że Pośrednik ma ubezpieczenie OC i przy każdorazowym podjęciu współpracy z klientem powinien to ubezpieczenie załączyć do umowy pośrednictwa .
Poza powyższymi zmianami na treść umowy pośrednictwa wpływa ponadto szereg przepisów Kodeksu Cywilnego (Dz.U 1964 nr 16 poz 93 z póź.zm) i ustaw odrębnych. W szczególności z aktów prawnych innych niż ustawa o gospodarce nieruchomościami wynikają normy regulujące ochronę i przetwarzanie danych osobowych, formę umowy, zasady naliczania odsetek za opóźnienie w zapłacie, zasady rozliczeń transakcji handlowych. Każda umowa reprezentuje określony charakter zobowiązania i sposób zabezpieczenia interesu Pośrednika. Każda zawierana umowa jest i musi być zgodna z prawem, zasadami współżycia społecznego oraz zgodna z normami prawa ochrony konsumentów.
Dokumenty, które są wymagane w celu weryfikacji i w przypadku podpisania umowy pośrednictwa z właścicielem mieszkania w przypadku zbycia nieruchomości to
- podstawa nabycia nieruchomości – akt darowizny, zbycia, nabycia, postanowienie sądowe, zaświadczenie ze SM o przydział mieszkania, akt własności, dowód osobisty, pełnomocnictwo (m.im w wypadki kiedy w umowie pośrednictwa miałby figurować tylko jeden z małżonków), zaświadczenie z UM o niezaleganiu z podatkiem od nieruchomości, zaświadczenie o niezaleganiu z opłatami eksploatacyjnymi ze SM, dowód osobisty i brak zastrzeżonego nr PESEL.
Powyższe procedury mają charakter informacyjny. Ich kształt i zakres czynności są dostosowywane indywidualnie do każdego klienta i oferty.
Jestem mobilnym doradcą ds nieruchomości, do każdego klienta dojeżdżam osobiście; szanując Państwa czas. W przypadku kiedy jest potrzeba spotkania się w miejscu neutralnym to wspieram lokalnych przedsiębiorców i idziemy na kawę.